Šantenie detí ako prevencia pred plačom a výbuchom hnevu

Šantenie môže byť kľúčom k prevencii plaču a hnevu u detí. Zistite, prečo je fyzická aktivita tak dôležitá pre ich emočné zdravie a ako môžete pomocou nej podporiť vnútornú rovnováhu vašich malých nezbedníkov.

Prečo po škôlke to dieťa nepočúva a často plače? Prečo je u druhých ako anjelik a keď príde domov zmení sa na draka chrliaceho oheň?! Odpoveďou je energia, ktorá sa mu vytvára v tele počas denných situácii. Pravidlá v škôlke, pevný režim, iné podmienky, prispôsobenie, samota, odlúčenie... situácie, ktoré vytvárajú na dieťa tlak. Tieto emočne nabité situácie sa menia na obrovský príval energie, ktorý potrebuje ísť von, inak by dieťa pohltilo. A tak príde doma plač alebo hnev.  Dá sa to zmeniť? Dá sa dieťaťu pomôcť túto nahromadenú energiu dostať von aby získalo späť vnútornú rovnováhu? Áno. Ako? Čítajte ďalej.




Dôležitosť hry v živote dieťaťa

Hra je pre dieťa nesmierne dôležitá. Za pomoci hry totiž deti objavujú, učia sa a to najdôležitejšie spracovávajú svoje emócie.

Hra predstavuje pre dieťa prácu, ktorú musí vykonávať, aby sa správne vyvinul jeho mozog a aby z neho vyrástla zdravá osobnosť.

Deti omnoho viac ako dospelí prežívajú dianie okolo seba telesne. Keď dieťa prežije niečo citovo náročné, jeho telo musí celú túto energiu vybiť. To je jeden z dôvodov, prečo majú deti o toľko viac energie než my dospelí a ďalší z dôvodov, prečo radi šantia, behajú, naháňajú sa... zjednodušene sú stále v pohybe. Práve tieto aktivity im pomáhajú vybiť prebytočnú energiu, ktorú v sebe prežívajú.

Deti nás často volajú hrať sa alebo šantiť. Mnohokrát sme takí unavení, či zaneprázdnení, že tieto aktivity vnímame ako ďalšiu nepríjemnú povinnosť. No chcem vám povedať, že fyzické hranie a najmä šantenie a jašenie je najlepší spôsob, ako s deťmi prehĺbite vzťah a pomôžete mu spracovať emócie.


Význam šantenia

Preto moje odporúčanie je: šantite s deťmi. Snažte sa pri tom vaše dieťa čo najviac rozosmiať, pretože smiech odbúrava nahromadené stresové hormóny rovnako ako plač. Šantenie zároveň aktivuje endorfíny a oxytocín (hormóny šťastia), pretože pri fyzických hrách deti prežívajú radosť a pocit spolupatričnosti.

Šantenie je zároveň jednou z najlepších foriem, ako posilniť vzťah medzi vami a vaším dieťaťom. Ak chcete aby dieťa s vami spolupracovalo, aby dodržiavalo hranice a pravidlá, ktoré ste si ako rodina vytvorili, musíte mať s dieťaťom pevný vzťah. Vzťah je základňa, na ktorej budujete všetko ostatné. Preto šantite tak často, ako je to možné, aby ste si udržali základňu stále pevnú. Dobrou správou je, že tieto hry nemusia trvať dlho. Niekedy stačí pár minút.




Nevládzete? Nemáte chuť sa po celom dni šantiť s dieťaťom?

Je to preto, že napätie a podráždenosť nás unavuje. Keď sa však hráme, odbúravame stresové hormóny tak ako naše deti, čo nám dodáva energiu. A tak ako platí u detí, tak platí i u nás dospelých, fyzické hry uvoľňujú  do tela endorfíny a oxytocín, preto sa po hre cítime šťastnejší  a viac napojení na svoje dieťa. A verte alebo nie, väčšina rodičov zistí, že po hre majú viac energie ako pred ňou.


Námety na šantenie:

1.       Vankúšová vojna, pretláčanie, súperenie, súboj

Tieto hry bezpečným spôsobom uvoľňujú u detí nahromadený hnev voči rodičovi. Ten pramení zo situácií, kedy dieťaťu niečo zakážeme, keď počuje časté príkazy (Umy si zuby!, Odlož ten tanier! Obleč sa! Pohni si!) a pod. Základom hry je, aby ste dieťa nechali vyhrať, pokiaľ vám samo nepovie, aby ste sa viac snažili.

2.       Naháňajte sa s ním

Najmä batoľatá potrebujú pred nami utekať, aby vedeli, že za nimi pobežíme a vždy ich znovu a znovu chytíme do náruče. Hrajte sa, naháňajte sa s ním, chyťte ho a zas ho nechajte utiecť. Alebo sa snažte chytiť ho, no zakopnite a ono vám o chĺpok ujde. Tieto hry sa dotýkajú najmä tém moci a tém odlúčenia, podobne ako hra na schovávačku.

3.       Buďte neohrabaná príšera

Táto hra má podobné prvky ako klasická naháňačka (pozri bod 2.), no obsahuje naviac prvky strachu a dominancie a funguje v každom veku dieťaťa. Je to obľúbená hra mojich dvoch dcér (2r, 5r). Vy ako príšera zvolajte, že deti chytíte, naparujte sa, zlostite sa (tu chcem dodať, že vzbudzujte u detí len toľko strachu, aby to viedlo k smiechu. Pozorujte ako dieťa reaguje, aký ma výraz tváre a podľa toho uberte alebo pridajte). Potom zakopnite, spadnite a nechajte, aby vás dieťa premohlo, utieklo alebo prekabátilo. „Už mi neutečieš! Čo? Kam utekáš! Ou si na mňa moc rýchla. Prosím počkaaaaaj...“



Pri hanblivých deťoch premeňte koniec hry na váš strach z dieťaťa. „Som strašná príšera, ktorá si prišla pre teba... Poď seee....auuu zakopla som. Kde si?  Vuaaa. Bojím sa ťaaaa.“ A utekajte pred dieťaťom alebo sa skryte a traste sa od strachu.

Prečo šantiť takýmto štýlom? Pretože deti sa väčšinou času cítia malé a bezmocné. Potrebujú príležitosti k tomu, aby sa cítili silné, rýchle a múdre ako my, dospeláci.   

 

Zhrnutie

Deti rady šantia, pretože majú omnoho viac energie ako dospelí. Energia sa im tvorí z toho, že situácie prežívajú na telesnej úrovni. Šantenie a hra predstavujú spôsob ako túto prebytočnú energiu dostávajú z tela von. Je to spôsob, ktorým si odžijú citlivé témy a obnovia vnútornú rovnováhu. Šantenie je zároveň jeden z najlepších spôsobov, ako posilníme vzťah medzi dieťaťom a nami, čo vedie k lepšej spolupráci. A keď sa k šanteniu premôžeme, dobije nás to energiou, odbúrame z tela stresové hormóny, uvoľnia sa nám do tela endorfíny a oxytocín a nakoniec sa budeme cítiť šťastnejší a viac napojení na svoje dieťa. Tak, čo vy na to? Za pokus to stojí, že? A ako vy šantíte s vašimi deťmi?